Contact Us

Frequently Asked Questions

1Tuition and teaching material

Initially, there will be a brief oral test to assess each student's knowledge of the language. Based on the results of this test, students will be provided with a specially tailored course to enable them to develop in the correct way.
Students will be taught using a one-on-one methodology, have 3 to 4 class periods once or twice a day, six days a week with professional experienced English speaking teachers.
The four basic skills are normally developed –listening comprehension, speaking, reading comprehension and writing - with a strong emphasis on oral communication.

2Lodging and Meals

Students will have the following options:

a. Stay in a hostel about 3 blocks from the school for about US$ 30.00 per day including a simple breakfast.

b. Stay with a local family having 3 meals a day por US$ 400.00 per week (7 days).

c. Stay in one of the apartments in the school backyard and cook your own meals.

This option includes 6 days tuition per week, lodging and laundry. It's costs is US$ 600.00 per week. For other options, please contact (pguzmanm@123.cl). For example, you could have ready-cooked meals in your apartment.

3Tours facilities and recreation

There are several beautiful places to visit near Coyhaique within a day or more distant ones at weekends.
Nearby there is a nice forest reserve where you can hike or scenic trails.
There are some agencies that can organize:

  • • Guided horse back rides for the day or weekend.
  • • Renting of mountan bikes.
  • • Fishing tours to nearby lakes and rivers.
  • • Hiking, trekkking, canoeing and kayaking.

Scheduled minibuses to several towns within this geographical region: Puerto Aisén, Cochrane, Villa Cerro Castillo, Puerto Ibañez and so on.

Aysen Bridge

4Frees

a. Stay in one of the apartments in the school backyard including 6 days tuition, learning material, lodging (breakfast included) and laundry: US$ 580.00.

b. If three meals (breakfast, lunch and dinner) are included: US$ 650.00.

c. 3 class periods a day, including learning material with a one-on-one methodology: US$ 40.00 per day per person and may be two people with the same price.

d. there is an oppotunity to have a homestay with selected families a few blocks from the school. US$ 300.00 per week.